Frankfurt nad Menem na weekend

Frankfurt w czasie wojny został niemal całkowicie zniszczony. Dziś odwiedzając to miasto, pomyślelibyście, że to niemożliwe. Jak to kipiące energią i tętniące życiem miejsce, mogło być kiedyś zrównane z ziemią? A jednak. Mi też ciężko było w to uwierzyć, kiedy odwiedziłem moją siostrę, która postanowiła ułożyć sobie życie właśnie we Frankfurcie.

Ola jest weterynarzem. W Niemczech mieszka od roku, pracuje w zawodzie i pilnie uczy się języka. Odwiedziliśmy ją z rodzicami w czasie majowego weekendu. Pierwszy rzut oka i już wiedziałem, że Frankfurt łączy różne światy. Wielkie, błyszczące w słońcu wieżowce z pojedynczymi zabytkowymi budynkami. Szybko rozwijające się dzielnice ze spokojnymi parkami. Zapach tradycyjnej golonki z tureckim kebabem. To dziwne, że tyle sprzeczności jakoś daje radę funkcjonować obok siebie.

 

Alteoper_ffm

 

Ola mieszka blisko centrum, gdzie znajdują się prawie wszystkie zabytki, dlatego przy zwiedzaniu nie musieliśmy korzystać z komunikacji miejskiej. Frankfurt nazywany jest małym Nowym Jorkiem. To z powodu znajdujących się  w centrum drapaczy chmur i wielkich koncernów. A tuż obok… dzielnica czerwonych latanii. Na szczęście trochę więcej spokoju można znaleźć w starszych dzielnicach. Jednak świadomość, że te wszystkie zabytki które tam się znajdują to tylko rekonstrukcje, nie dawała mi spokoju. Ale z drugiej strony- brawa dla Niemców za tak wielką pracę włożoną w odbudowę miasta.

Moja siostra bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ przygotowała dla nas typowo niemiecką kolację- golonkę, pyzy z ciasta a do tego cydr, którym szczyci się Frankfurt. I  mimo, że mieszkańcy nie dopuszczają do siebie myśli, że ten napój pochodzi raczej ze wschodu, to i tak polubiłem to miasto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>