Magnetyczna Chorwacja

Mimo, że w Chorwacji byłam już 4 razy, chce tu wracać. Słońce, czyste morze, urocze miasteczka i pyszne jedzenie- czego chcieć więcej. W to lato wybrałam się tam z trójką przyjaciół autem, co ułatwiło zwiedzenie długiego wybrzeża. Oczywiście, nie sposób jest zwiedzić je całe w tak krótkim czasie, dlatego skupiliśmy się na kilku miejscach.

Zaczęliśmy od północy, od półwyspu Istria. Pełno tu romantycznych miasteczek pamiętających czasy Rzymian. Zaczarował nas stary port w Fazanie, z którego złapaliśmy prom na Wyspy Briońskie. Znajduje się tu park narodowy i drzewa oliwne, które mają ponad 1000 lat! Podobnież, gdy dotknie się ich kory, odnajdzie się szczęście w miłości. Oczywiście dotknęłam, zobaczymy, co się wydarzy. Zupełnie przez przypadek trafiliśmy na festiwal filmów do Puli, najsłynniejszego miasta na Istrii. Festiwal odbywa się w amfiteatrze, pochodzącym z czasów Rzymskich. Przemyciliśmy trochę chorwackiego wina i na tej starożytnej widowni próbowaliśmy zrozumieć chorwackie filmy. A musicie wiedzieć, że wino z tutejszych winnic smakuje niesamowicie. Z Puli przywieźliśmy też oliwę, uważaną za najlepszą w kraju. Z Istrii pojechaliśmy na południe do Senji. Po poprzednim miasteczku, gdzie w czasie festiwalu kręciło się mnóstwo turystów, Senja wydawała się wymarłym miasteczkiem. Cisza i spokój, którą podkreślała majestatyczna twierdza Nehaj.

Naszym ostatnim punktem był Park Narodowy Jezior Plitwickich, oddalony od Senji ok. 70 km. Jeśli jesteście w okolicy, wstąpcie tam, a poczujecie się jak w bajce.

800px-Plitvice_lakes

W parku jest kilkanaście jezior, które połączone są wodospadami. Woda ma turkusowy kolor, który kontrastuje z białymi skałami i soczyście zielonymi drzewami . W ramach biletu do parku, można przejechać się statkiem, który zabiera z brzegu jednego jeziora na drugi. Widoki są niesamowite! Spędziliśmy tam cały dzień, ale żal było wyjeżdżać. Szczególnie, że były to nasze ostatnie chwile w Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>