Weekend w Toruniu

Czy wiecie, że Toruń w przeciwieństwie do innych dużych polskich miast w czasie wojny prawie w ogóle nie ucierpiał? Dlatego w mieście pełno jest miejsc o dużej wartości historycznej i architektonicznej. W Toruniu byliśmy z wizytą u znajomych w zeszłym roku i z czystym sumieniem, mogę polecić każdemu odwiedziny w tym zabytkowym mieście.

Jak to zazwyczaj bywa, zwiedzanie zaczęliśmy od Rynku i Starego Miasta. Razem z Nowym Miastem tworzą one Średniowieczny Zespół Miejski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To musi coś znaczyć, nieprawdaż? Wspięliśmy się na wieżę ratuszową, skąd rozpościerał się widok na wszystkie atrakcje, które mieliśmy przez ten weekend zobaczyć czyli katedrę Świętych Janów (ochrzczono tam Kopernika), kilka kościołów, piękne kamienice, Dwór Artusa i stary zamek krzyżacki. Toruń ma nawet własna krzywą wieżę, która w przeszłości służyła za basztę. Uwierzcie mi, atrakcji w tym mieście nie brakuje.

 

1280px-Torun_Rynek_Staromiejski_czesc_pd

W centrum pełno jest restauracji i klubów, dlatego mieliśmy kilka alternatyw na piątkowy i sobotni wieczór. Oczywiście, odwiedziliśmy także Muzeum Piernika, bo przecież z tego słynie Toruń. Wydawało mi się, że zapach pierników czułam wszędzie. Unosił się w czasie naszych spacerów średniowiecznymi uliczkami wśród starych kamienic, murów, wielkich kościołów i bram.

Weekend był niestety za krótki aby zobaczyć wszystkie obowiązkowe punkty, dlatego na pewno w przyszłości wrócę tam jeszcze nie raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>