Wymiana uczniowska w Aurich

Od dwóch lat jestem nauczycielką w liceum ogólnokształcącym. Moje liceum, co roku organizuje wymianę pomiędzy naszymi uczniami, a niemiecki. Pochodzą oni z małego miasteczka Aurich, położonego nad Morzem Północnym, tuż przy granicy z Holandią. W tym roku otrzymałam propozycję, aby towarzyszyć naszym uczniom podczas wizyty w Niemczech w roli opiekuna.

Głównym pomysłodawcą wymiany jest pani Beata, nauczycielka niemieckiego. W tym roku do programu zgłosiło się 16 osób z naszej szkoły. W połowie września udaliśmy się samolotem do Hamburga, gdzie mieliśmy spać trzy noce wraz z uczniami niemieckimi. Chcieliśmy zwiedzić miasto i pozwolić dzieciakom nawzajem się poznać. Po tych kilku dniach dobrali się w polsko-niemieckie pary, które miały się nawzajem gościć.

Ja i Pani Beata spałyśmy u jednego z niemieckich nauczycieli. Hans miał wspaniały dom, położony nad brzegiem morza. Widok był wspaniały a on niezwykle gościnny. Nie znam niemieckiego, więc porozumiewałam się z nim po angielsku.

W Aurich mieszkaliśmy przez tydzień. To małe urocze miasteczko, z mnóstwem małym sklepików i parków. Ten czas dzieci miały wypełniony po brzegi różnymi aktywnościami i wycieczkami. Odwiedzilismy m.in. okoliczny zamek, fabrykę wiatraków oraz małą wyspę na Morzu Północnym.

Weekend dzieci miały spędzić ze swoimi niemieckimi rodzinami. Dlatego my miałyśmy chwilę dla siebie. Hans urządził grilla, na którego zaprosił kilku swoich przyjaciół. A następnego dnia zabrał nas na swoją łódź. Dzięki temu poznałam trochę bardziej niemiecką kulturę. Myślę, że bawiłam się równie dobrze jak dzieciaki. W kwietniu to my ich będziemy gościć, już nie mogę się doczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>