Z wizytą w stolicy Unii Europejskiej

Pomysł wypadu do Brukseli wpadł nam do głowy, w czasie odwiedzin naszych przyjaciół na wschodzie Francji. Mieszkają w małym miasteczku Rouibax, skąd do stolicy Belgii jest zaledwie 3 godziny drogi autem. Samolot do Brukseli z Polski jest dosyć drogi, dlatego stwierdziłam, że taka okazja szybko się nie trafi.

O 7 rano razem z moją przyjaciółką Magdą, jej chłopakiem Julianem oraz moim narzeczonym Markiem, wsiedliśmy do samochodu aby za kilka godzin znaleźć się w stolicy Unii Europejskiej. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w sercu miasta, czyli dzielnicy europejskiej. Budynki Parlamentu Europejskiego robią wielkie wrażenie- w końcu tu podejmowane są decyzję, które mają wpływ bezpośrednio na nasze życie. Widzieliśmy m.in. siedzibę Rady Europejskiej, Komisji oraz Komitetu Regionów. Byłam dumna widząc tam polską flagę. Udało nam się także wejść do środka Parlamentu Europejskiego- wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie zajęło nam ok. 1,5 godziny. Na obiad udaliśmy się na rynek brukselski, tzw. Grand Palace. Główna ulica usytuowana jest pomiędzy renesansowymi kamieniczkami. A na obiad oczywiście frytki belgijskie.

bruksela_zdjecia

Z rynku przeszliśmy spacerkiem na wzgórze Treureberg, gdzie znajduje się katedra św. Michała i św. Guduli. To najważniejszy zabytek miasta. W środku zachwyciły nas piękne witraże. Niedaleko znajduje się Pałac w Królewski. Spacer zajął nam ok. 3 godzin. Zbliżał się już wieczór, a wciąż nie zobaczyliśmy symbolu Brukseli- Atomium. To ogromny model molekuły, zbudowany w 1958 r. w ramach wystawy EXPO. Musieliśmy wydostać się z centrum, do północnej dzielnicy miasta Laeken. Budowla jest niesamowita i rzeczywiście monumentalna. To był ostatni punkt zwiedzania. Moim zdaniem, każdy mieszkaniec Unii Europejskiej powinien zwiedzić Bruksele- w końcu to nasza druga stolica.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>