Za co kocham Turcję?

Pracuje w międzynarodowej firmie, dzięki której mam okazję pozwiedzać trochę świata. Od 5 miesięcy mieszkam w Turcji, w Istambule.  To niezwykle kolorowa i szalenie interesująca stolica. Dzięki życiu tutaj poznałem już wiele wspaniałych osób, miejsc i… potraw. I to właśnie jedzeniu temu chce poświęcić poniższy artykuł.

Niestety, w Polsce myślimy, że Turcy jedzą wyłącznie kebab. Szczerze mówiąc, gdyby jeszcze jakiś czas temu, ktoś spytał mnie o najpopularniejszą turecką potrawę, to bez wahania wskazał bym ten, jak ja to nazywam,  imprezowy przysmak. Błąd! Kebab w Turcji wygląda zupełnie inaczej. Nie ma w nim sałaty, są za to frytki lub sałata.  To tyle o mitach dotyczących tamtejszej kuchni. Jedzenie tutaj jest naprawdę bardzo ważne, wyznacza rytm dnia. Rano, od ulicznych sprzedawców możesz kupić świeże maślane obwarzanki. Do tego oliwki, biały ser, warzywa, salami, dżem lub kajmak i mamy idealne śniadanie. Oczywiście nie zapominajmy o  mocnej herbacie. Na obiad zupa lub duszone warzywa z mięsem. Ostatnim hitem są ogromne naleśniki z pomidorowym sosem, pycha! Do tego zawsze jako dodatek służy gęsty jogurt.

Turcy nie uznają wegetarianizmu, mięso jest głównym składnikiem dań. Dlatego nawet jeśli w restauracji zamówicie potrawę bez mięsa, lepiej dokładnie sprawdźcie swój talerz.

A co z deserem? Polecam baklave, helve lub kadaif, czyli typowe tureckie słodycze. Alternatywą mogą być owoce, które są bardzo ważną częścią codziennego menu, typu daktyle, figi, winogrona czy brzoskwinie. Zarówno suszone jak i świeże.

Posiłki powinny być spożywane wspólnie, razem z rodziną lub przyjaciółmi. Turcy są bardzo gościnni, w swoich domach zawsze znajdą coś, czym poczęstują nawet niespodziewanych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>